maltepe istihdam,maltepe iş ilanları, maltepe eleman, eleman ara,eleman bul,maltepe istihdam hizmetleri,matist,MATİST,maltepe matist

İş yerinde motivasyonu artırmanın 7 yolu!

1) İŞİNİZİN EN KEYİFLİ KISMINI KEŞFEDİN:

İşinizi bir Türkiye haritası gibi bölgelere ayırabilir, o gün içerisinde yapacağınız işlere hedefler koyabilir ve en çok keyif aldığınız işleri ortaya çıkartabilirsiniz. Güne sizi daha iyi hissettirecek bir işle başlayabilirsiniz.

2) ÇÖZÜMÜN SİZİN ELİNİZDE OLDUĞUNU HATIRLAYIN:

Halk arasında sık kullanılan bir deyimdir: “Bir tek ölüme çare yok” bu cümleyi sürekli hatırlayın. Her sorunun bir çözümü olduğunu ve bunun er ya da geç çözüleceğini bilerek sorunlara yaklaşın. Böylece kendinize farklı bir bakış açısı geliştirmiş olursunuz.

3) YAPTIĞINIZ İŞE “ANLAM” YÜKLEYİN:

Her çalışanın kendi işine ait bir görev tanımı vardır. Lütfen o görev tanımını tekrar okuyun. Görev tanımını okuduktan sonra işinizin “şirket için anlamını ve “dünya için anlamını sorgulayın. Örneğin; bir şirkette çalışan iç hizmetli “çalışanların yaratıcı olmalarını sağlıyorum demişti. Bunu nasıl yaptığını sorduğumda “Onlara kahve ve çay getirerek gün içerisinde kendileriyle baş başa kalmalarını sağlayan iki dakika yaratıyorum. Bu da onların daha yaratıcı olmasını sağlıyor demişti.

4) KENDİNİZİ KEŞFETME YOLLARINI BELİRLEYİN:

İş yaşamındaki başarılarınızı göz önüne alarak en iyi yaptığınız işi keşfedin. İş yapış tarzınızı, nelerden hoşlandığınızı nelerden hoşlanmadığınızı sıralayın. Kendi iş haritanızı çıkarın.

5) İŞ YERİNDE KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEYECEK ŞEKİLDE MÜZİK DİNLEYİN:

Gün içeresinde hepimiz çatışmalı ortamlara giriyoruz. Rekabetin yoğun olduğu günümüz koşuşturmacasında ruhunuzu beslemek kendinizi sakinleştirmek size iyi gelecektir.

6) EĞLENCEYİ İŞ HAYATINIZA DAHİL ETME YÖNTEMLERİ GELİŞTİRİN:

Çalışırken eğlenin! Örneğin; işyerinde sohbetinden en çok keyif aldığınız kişiyle konuşmak, iş arkadaşlarınızla öğlen yemeğine çıkmak, farklı sohbet ortamları yaratmak, şirket takımlarında yer almak.

7) GÜN İÇERİSİNDE BEDENİNİZE DE ODAKLANIN:

Bazen yapacağınız ufak bir hareket kendinizi daha enerjik hissetmenize neden olabilir. Bedeninizi kapalı konumdan (el, ayak kilitli, boyun aşağıda, oturur durumda) açık pozisyona (el, ayak açık ve ayakta) getirmeniz sizin daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.